top of page

Proces twórczy

  • Instagram

Kluczowym elementem projektu "Tajemnica poliszynela" byÅ‚a anonimowa ankieta, która byÅ‚a rozsyÅ‚ana do różnych osób, ze wszystkich uczelni w Polsce. Uczestnicy opisywali tam swoje doÅ›wiadczenia zwiÄ…zane z przemocÄ… profesorów wobec studentów. 

Na podstawie opisywanego problemu, powstaÅ‚ performance, podczas którego można bÄ™dzie osobiÅ›cie podzielić siÄ™ ze mnÄ… swojÄ… historiÄ….

​

​

​

​

 

 

ZależaÅ‚o mi na tym, aby performance oddawaÅ‚ część odczuć zwiÄ…zanych z tym, co dzieje siÄ™ na uczelniach wyższych. Dlatego też najpierw miaÅ‚ odbywać siÄ™ w stróżówce parkingowej, co miaÅ‚o symbolizować straż nad prawami studenta. W Å›rodku budki miaÅ‚y siÄ™ znajdować teksty z ankiet, które burzÄ… pozorne bezpieczeÅ„stwo. Podczas performance'u wchodziÅ‚oby siÄ™ do budki i czytaÅ‚o wszystkie
zebrane informacje. WynajÄ™cie stróżówki budziÅ‚o we mnie jednak niepewność, bo caÅ‚y czas zastanawiaÅ‚am siÄ™ nad aspektami technicznymi. SzperajÄ…c w najgÅ‚Ä™bszych zakÄ…tkach Internetu znalazÅ‚am zbawienie w postaci przenoÅ›nego dmuchanego namiotu. Nie pokrywa siÄ™ to jednak z motywem stróża parkingowego, ale przecież nie o to w tym wszystkim chodzi. Chodzi o stworzenie aluzji do samego
budynku uczelni. Na zewnÄ…trz wszystko wyglÄ…da tak jak powinno, ale w Å›rodku jest nie do koÅ„ca tak, jak sobie to wyobrażaliÅ›my. 

GÅ‚ówne pytanie: Czy ten projekt cokolwiek zmieni? 

Odpowiedź brzmi: PoÅ›ród profesorów - raczej nie. Aczkolwiek mam nadziejÄ™, że nasze, albo przyszÅ‚e pokolenie coÅ› zmieni. Ale czy inni studenci patrzÄ…c na projekt bÄ™dÄ… mogli zobaczyć, że ich problemy sÄ… ważne, że mogÄ… uzyskać wsparcie, że jest nas wiÄ™cej? Tak.
ApelujÄ™ do Was, żebyÅ›my nigdy nie przymykali oka na przemoc. Å»eby pomagać sobie i innym, gdy czujemy, że dzieje siÄ™ coÅ›, co nie powinno mieć miejsca. ZdajÄ™ sobie sprawÄ™ z tego, że to nie jest proste, że wszystko Å‚atwe jest w teorii, ale z drugiej strony kim jesteÅ›my, żeby dawać sobÄ… pomiatać? WażnÄ… kwestiÄ… jest też podejÅ›cie niektórych mÅ‚odych ludzi do tematu przemocy w placówkach edukacyjnych. Podczas robienia tego projektu usÅ‚yszaÅ‚am wielokrotnie: "Po co Ty to robisz?", "Nie boisz siÄ™, że bÄ™dzie z tego gówno i bÄ™dziesz mieć problemy?", "To i tak nic nie zmieni", "To, że profesor powiedziaÅ‚ Ci, że jesteÅ› gÅ‚upia, nic nie znaczy", "Nie ma czegoÅ› takiego jak przemoc na uczelni", "Mobbing to wymysÅ‚". JeÅ›li ktoÅ› nie rozumie na czym polega przemoc, to cieszÄ™ siÄ™, że jej nie doÅ›wiadczyÅ‚.

PamiÄ™tajcie jednak, że to, że ja nigdy nie byÅ‚am na Księżycu, to nie znaczy, że on nie istnieje. 

​

bottom of page